10 روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل

1 آبان 1399

ده روش کمک به یادگیری زبان به کودکان در منزل

پدر و مادر های عزیز:

لینک زیر حاوی بهترین ویدئوهای آموزشی زبان است که براساس آموزش مهارت هایی مانند نحوه سلام و خداحافظی کردن، غذا خوردن، مسواک زدن، لباس پوشیدن و ... دسته بندی شده است. ما در تیم تاتی پاتی کیدز خوشحال می‌شویم  که در موفقیت کودکان سرزمینمان سهمی داشته باشیم.

آموزش زبان انگلیسی مخصوص کودکان 

اغلب والدین دوست دارند که فرزندانشان از سنین پایین انگلیسی صحبت کنند.هرچه زبان‌آموزی از سنین پایین تر شروع شود بهتر است. فرزندانی که والدین آنها از کودکی در منزل با آنها انگلیسی صحبت می کنند، در آینده زبان بهتری خواهند داشت.

مهمترین فاکتور در زبان‌آموزی کودک، جدای از سن آنها، علاقه نشان دادن والدین و تشویق آنهاست. حال این سوال پیش می‎آید که والدین برای حمایت و پشتیبانی از کودک خود می‎توانند چه کارهایی انجام دهند؟ 10 نکته‌ای که به آنها اشاره می‌شود به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

 

یادگیری زبان انگلیسی به کودکان

1.از خودتان شروع کنید (خودتان زبان انگلیسی را یاد بگیرید)

بهترین روش برای تشویق کودکان به انجام کاری این است که اول خودتان آن کار را شروع کنید. اگر فرزندتان برای یادگیری زبان به کلاس می‌رود، بهتر است که شما هم با او در کلاسها شرکت کنید. یادگیری والدین به همراه فرزندان، محیط خوبی را فراهم کرده و کودکان را در یادگیری تشویق می‌کند.

تحقیقات موسسه British Council نشان می‌دهد که 40 درصد از بزرگسالان به دلیل خاطرات بد یادگیری زبان در مدرسه، ترس از آموختن زبان دارند. اگر خودتان شروع به یادگیری زبان کنید، به کودک نشان می‌دهید که جلو رفتن و اشتباه کردن بسیار بهتر از منتظر ماندن برای عالی شدن است.

2. به زبان انگلیسی بازی کنید.

به طور طبیعی کودکان با بازی کردن و اشتباهاتی که در حین آن مرتکب می‌شوند، از محیط اطراف خود چیزهایی می‌آموزند. یکی از راههای موثر در یادگیری زبان تشویق کودکان به بازی کردن به زبان انگلیسی است. در منزل بازی‌هایی مثل قایم موشک را انجام  دهید اما به زبان انگلیسی. به بچه ها کمک کنید از همان روشی که زبان مادری خود را یاد گرفته‌اند، زبان دوم خود را نیز فرا بگیرند.

3. کتاب داستانهای انگلیسی بخوانید

تهیه کردن کتاب به زبانهای دیگر به آسانی امکان پذیر است. مثل تهیه آنلاین، مبادله کتاب با دیگر والدین و ...

کودکان در سنین پایین به اینکه شما به چه زبانی برای آنها قصه می‌گویید توجه نمی‌کنند، بلکه توجه آنها به نوع خواندن آن است. با انجام دادن این کار، کلمات زبان دیگر قبل از خواب، درست زمانی که یادگیری به شکل نامحسوس و ناخودآگاه صورت می‌گیرد، به کودک گفته می‌شود.

همه ما کتابهای مورد علاقه کودکیمان را به خاطر داریم. در برخی موارد حتی عبارات و جملات آن کتاب را نیز در ذهن داریم. قصه گفتن یک روش بسیار قدرتمند برای یادگیری زبان است.

استفاده از کتاب های مصور، به شکلی که هر صفحه دارای اشکالی متناسب با کلمات بیان شده باشد، تاثیر بسیار زیادی دارد. این کار جدای از اینکه باعث افزایش دایره لغات کودک می‌شود، کودک را تشویق به سوال پرسیدن نیز می‌کند. اگر برایتان سخت است که خودتان برای کودکتان قصه بخوانید، می‌توانید از کتابهای صوتی یا آنلاین استفاده کنید.

4. رادیو خود را روی برنامه‌های انگلیسی زبان تنظیم کنید

بین یادگیری و قرار گرفتن در معرض یادگیری تفاوت زیادی وجود دارد. معمولا ما وقتی به یادگیری زبان فکر می‌کنیم، کلاس های یادگیری گرامر، تکرار فعل‌ها، دیکته نوشتن در دفتر و ... به ذهنمان می‌آید. اما خاطرات یادگیری زبان در کودکان می‌تواند با قرار دادن آنها در معرض یادگیری به شکل نامحسوس، متفاوت باشد. وقتی کودکی در حال یادگیری زبان مادری خود است، قدرت عجیبی در گوش دادن به هر آنچه در اطرافش در حال رخ دادن است دارد. او این اطلاعات را کنار هم می‌چیند و سپس از آنها استفاده می‌کند.

کودکان وقتی برای اولین بار کلمه‌ای را می‌شنوند، نمی‌توانند آن را تقلید کنند. اما وقتی آن کلمه، به دفعات و توسط افراد مختلف تکرار شود،  تقلید کردن آن را یاد می‌گیرند. رادیو امکانی را فراهم می کند که به وسیله آن بتوان انگلیسی صحبت کردن افراد مختلف، با لهجه‌های متفاوت را گوش کرد. در این حالت تنها کاری که شما لازم است انجام دهید این است که موقع پختن غذا پیچ رادیوی خود را عوض کنید!

آمورش زبان تاتی پاتی

5. بخش بخش کردن کلمات (هجی کردن)

در برخی مواقع، اگر ما تلفظی را در کودکی نشنیده باشیم، در بزرگسالی به سختی می توانیم آن را  تکرار کنیم. مثلا تلفظ حرف r در اسپانیایی و ایتالیایی شکل خاصی دارد و یادگیری آن در بزرگسالی باعث می‌شود که نتوانیم مانند افراد بومی آن را تلفظ کنیم.

هجی کردن کلمه برای کودکان نقش بسیار موثری در یادگیری آنها دارد. به همین دلیل است که موسسه‌های بین‌المللی یادگیری زبان دارای بخش آواشناسی هستند. این کار به منظور خواندن و نوشتن صحیح از طریق تشخیص درست حروف و آواهاست. کودکان بعدها این آواها را باهم ترکیب کرده و کلمات را می‌سازند. برخی از برنامه‎های تلویزیونی نیز در این زمینه کمک می‎کنند. مثلا برنامه تلویزیونی sesame street  در این زمینه کمک زیادی به کودکان می‌کند. به این شکل که مثلا کلماتی که با b شروع می‌شود و تعداد حروف کمی دارد را بیان می کند: bat, ball, boy, beach

شما می‌توانید از تمرینهای مشابه در منزل استفاده کنید. مثلا اسباب بازیهایی که اسم آنها با b شروع می‌شود را بخرید و آن را برای کودک بخش بخش کنید.

Bat      b-a-t

و سپس آن را می‎توانید به حروف دیگر جایگزین کنید: cat, sat, mat

لی‌لی بازی کنید ولی به جای اعداد از حروف استفاده کنید. هدف کلی از گفتن این بخش این است که سعی کنید قبل از اینکه کودک شروع به نوشتن کند، حروف و تلفظ آنها را به او یاد بدهید.

6. مهارت داشته باشید.

کودکان علاقه زیادی به بهم ریختن وسایل دارند. آنها عاشق چسباندن، بریدن، نقاشی کردن و ... هستند. پس آنها را به این امر تشویق کنید اما به زبان انگلیسی. لزومی ندارد که خود فعالیت به زبان انگلیسی باشد، اما ادامه و یا تکمیل آن باید همراه با استفاده از کلمات انگلیسی باشد. مثلا ازعبارات زیر در خلال کار و فعالیت با کودک استفاده کنید.

?Could you pass me the glue, please

Thank you’

’?Why don’t you paint a picture’

?Can you help me tidy up’

این فعالیت برای یادگیری زبان کودک بسیار مفید است. به این ترتیب شما به صورت روزانه در منزل از کلماتی استفاده می‎کنید که معلم در کلاس درس استفاده می‌کند. در نتیجه کودک آماده یادگیری زبان در مدرسه می‌شود.

7. با یکدیگر شعر بخوانید

زمانی که کودک چندین بار شعر و آهنگ‌هایی به زبان انگلیسی گوش دهد، شروع به خواندن و در نهایت تکرار کلمات آن می‌کند. شعرها و آهنگها به کودک کمک می‌کند تا بتواند لحن و صدای یک جمله کامل را تقلید کند. کاری که در یادگیری مستقیم و صریح سخت‌تر رخ می‌دهد.

همچنین گرامرهای سخت با این روش به آسانی به کودک یاد داده می‌شود. مثلا جمله زیر حاوی گرامری است که یادگیری آن برای بزرگسالان و استفاده آن در روزمره چالش برانگیز است. اما کودک می‌تواند از آن به راحتی استفاده کند.

 If you're happy and you know it, clap your hands’

وقتی کودک در سنین بزرگسالی در حال یادگیری آن گرامر است، یادآوری این شعرها به او حس خوشایندی می‎دهد.

8. مطمئن شوید که بازی‌های کامپیوتری و پلی استیشن‌ها و ... روی زبان انگلیسی تنظیم است

تکنولوژیهای جدید بسیار به ما در یادگیری زبان کمک می‌کند. می‌دانیم که تکرار بسیار در یادگیری موثر است. تلویزیون، گوشی موبایل، کامپیوتر، لپ تاب، بازیها و ... را روی انگلیسی تنظیم کنید. در نتیجه کودک شما هر زمان که با این وسایل کار می‎کند، با محتوای انگلیسی آنها مواجه می‌شود. مثلا کلماتی مانند game over, set up و ... می‌تواند سرآغازی برای یادگیری زبان باشد.

9.از دوستان انگلیسی زبانتان دعوت کنید.

همه ما جدای از سنمان، اگر در محیطی باشیم که به زبان دیگری در آن صحبت می‌کنند، آن را یاد می‌گیریم. مثلا خانواده های دو زبانه‌ای را می‌بینیم که در خانه به یک زبان و در محیط دیگر به زبان دیگر صحبت می‌کنند. دعوت کردن از دوستان انگلیسی زبان باعث می‌شود که شما مجبور به صحبت کردن به زبان دیگر شوید.

10. آرامش داشته باشید

اگر کودکتان فورا شروع به صحبت به زبان انگلیسی نکرد، اصلا نگران نباشید. مغز انسان مدت زمانی برای پردازش این زبان نیاز دارد. صحبت کردن مدت زمانی بعد از شنیدن و فکر کردن رخ می‌دهد.

تحقیقات نشان داده است که کودکانی که در معرض یادگیری چندین زبان هستند، مدت زمان بیشتری برای پردازش اطلاعات خود صرف می‌کنند. در نتیجه ممکن است کودکی که در حال یادگیری زبان سوم یا چهارم است، کندتر از کودکی که در حال یادگیری زبان اول و دوم است به نظر بیاید.

منبع : https://www.britishcouncil.org

 

 

1 کامنت

نظرات شما عزیزان

Captcha change