کودکان چگونه یاد می‌گیرند؟

26 شهریور 1399

کودکان چگونه یاد می‌گیرند؟

در این مقاله عوامل مختلفی که بر نحوه یادگیری کودکان موثرند، بررسی شده اند. متن زیر به شما کمک می‌کند تا بدانید چگونه از این عوامل برای افزایش سطح یادگیری کودک خود استفاده کنید. 

پدر و مادرهای عزیز:

ما در لینک زیر، بهترین آموزش‌های زبان انگلیسی  را برای فرزند شما تهیه کرده ایم و امیدواریم سهمی در موفقیت آینده فرزندانتان داشته باشیم. 

آمورش زبان تاتی پاتی

آموزش زبان انگلیسی مخصوص کودکان

مقدمه

فرزند شما فردی است که با بقیه  متفاوت است. نحوه یادگیری  کودک به عوامل زیادی بستگی دارد: سن ، سبک یادگیری و شخصیت. یادداشت‌های زیر را بخوانید و درباره  فرزند خود فکر کنید.  این کار به شما کمک می‌کند بهترین فعالیت‌ها و مناسب ترین روش‌ها را برای فرزندتان انتخاب کنید.

کودکان مراحل مختلفی از یادگیری را پشت سر می‌گذارند. یک کودک یا نوزاد، از طریق حواس در مورد جهان می‌آموزد. از حدود دو تا هفت سالگی، کودک توانایی استدلال و تفکر دارد، اما هنوز خود محور(Self-Centered) است. پس از حدود هفت سالگی معمولاً خودمحور بودن کودک کم  می شود و می‌تواند به پیرامون  خود هم نگاه کند. در سن 12 سالگی، بیشتر کودکان می‌توانند عقاید خود را در مورد جهان استدلال و آزمایش کنند. این بدان معنی است که ما در ارتباط با کودکان کوچکتر، باید مثال‌هایی را که مربوط به خودشان است بیاوریم. در حالی که کودکان بزرگتر برای درک جهان اطراف خود، نیاز به کمک دارند. این موضوع  بدان معنی است که کودکان باید در مرحله درست یادگیری باشند. به عنوان مثال، کودکان کوچکتر آماده یادگیری درباره اعداد، رنگها و اشکال هستند، اما برای یادگیری قوانین گرامری آماده نیستند. 

فرزند شما چگونه شاگردی است؟ 

مهم است که درک کنید فرزند شما دوست دارد چگونه و از چه راهی یاد بگیرد. حواس غالب کودکتان کدامند؟ آیا او مشاهده عکس و خواندن را دوست دارد؟ در این صورت می‌توانید کودک خود را به استفاده از نقاشی، عکس، نقشه یا نمودار، به عنوان بخشی از یادگیری خود ترغیب و  تشویق  کنید. بعضی از کودکان دوست دارند به توضیحات گوش بدهند و با صدای بلند بخوانند. برای تشویق این نوع کودکان می‌توانید از داستان استفاده کنید. بیشتر کودکان از یادگیری از طریق آهنگ، شعر و سرود لذت می‌برند. آیا فرزند شما دوست دارد چیزهایی را لمس کند و آنها را حرکت دهد؟ بعضی از کودکان انرژی زیادی دارند! می‌توانند با حرکت کردن  یا دویدن، بازی کردن با شعرها یا قصه ها یا حتی رقصیدن بازی کنند. کودکان آرام‌تر ممکن است دایره لغت داشته باشند و خوانندگان خوبی باشند. بازی با کلمات، جدول کلمات متقاطع، جستجوی کلمات، جملاتی که تلفظ آنها سخت است ( tongue twisters) برای تشویق این کودکان خوب خواهد بود. کودکان دیگر به توضیحات منطقی و روشنی از قوانین و الگوها نیاز دارند، یا دوست دارند خودشان قوانین را تدوین کنند. آنها ممکن است در ریاضیات نیز خوب باشند. برای این کودکان، فعالیت‌هایی مانند پازل، حل مسئله، مرتب‌سازی یا دسته‌بندی فرصت‌هایی ایده آل برای یادگیری فراهم می‌کند. 

کودک شما چه نوع تعاملی را ترجیح می‌دهد؟

 برخی از کودکان  برونگرا و اجتماعی هستند و می‌توانند به سرعت یک زبان را بیاموزند. زیرا می‌خواهند ارتباط برقرار کنند. آنها نگران اشتباه نیستند. 

کودکان دیگر ساکت‌اند و بیشتر فکر می‌کنند. آنها با گوش دادن و مشاهده آنچه اتفاق می‌افتد، یاد می‌گیرند. آنها دوست ندارند مرتکب اشتباه شوند و منتظر می‌مانند تا مطمئن شوند.

اگر کودک شما برونگراست، ممکن است آموزش در گروه با کودکان دیگر را ترجیح دهد، در حالی که کودک آرام‌تر ممکن است برای داشتن امنیت بیشتر در مورد یادگیری زبان، به حریم شخصی و آرامش بیشتری نیاز داشته باشد. یک داستان قبل از خواب به زبان انگلیسی می‌تواند فرصتی برای فراهم کردن این زمان آرام باشد.

ایجاد انگیزه در کودک

 برای اینکه کودک انگیزه داشته باشد، یادگیری باید سرگرم کننده و بدون استرس باشد. آنها را تشویق کنید که علایق و خواسته‌های شخصی  خود را دنبال کنند. به عنوان مثال اگر کودک شما فوتبال را دوست دارد احتمالاً دوست دارد داستانی در مورد فوتبال بخواند. حتی اگر سطح آن کمی دشوار باشد. علاقه و انگیزه اغلب به کودکان اجازه می‌دهد تا بتوانند با یادگیری زبان کنار بیایند. سعی کنید تا آنجا که می‌توانید فعالیت‌های سرگرم کننده برای یادگیری زبان فراهم کنید. آهنگ‌، موسیقی‌، فیلم، دی وی دی‌  و انواع بازی‌ها برای کودکان انگیزه ایجاد می‌کند.

 کودک شما تا چه مدت می‌تواند تمرکز کند؟

کودکان معمولاً فقط می‌توانند برای مدت زمان کوتاهی تمرکز کنند. اطمینان حاصل کنید هنگامی که کودک شما خسته یا بی‌قرار است، حتما فعالیت را متوقف یا تغییر دهید. این خستگی ممکن است فقط برای چند دقیقه بعد از شروع فعالیت رخ دهد.

اصلاح اشتباهات فرزندتان

کودکان به تمجید و تشویق پاسخ خوبی می دهند. به کودک بگویید چه کاری را خوب انجام داده است. وقتی اشتباه می‌کنند زیاد از آنها انتقاد نکنید. اشتباه کردن هنگام یادگیری زبان طبیعی است. هر اشتباه دستوری را اصلاح نکنید. کودک خود را به استفاده از زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط تشویق کنید.

تکرار و روالها

 کودک برای اینکه بخواهد چیزی را یاد بگیرد، باید بارها و بارها آن را تکرار کند. بنابراین از تکرار بازیها و یا انجام چندین فعالیت مختلف با یک موضوع زبان یا مجموعه‌ای از کلمات نترسید.

کودکان اغلب دوست دارند همان آهنگ یا داستانی را تکرار کنند به آنها احساس اعتماد به نفس و آشنایی دهید.

ایجاد یک روال منظم برای انجام تکالیف آنها نیز مهم است. برای تکلیف یک زمان مشخص تعیین کنید و در صورت لزوم به کودک خود کمک کنید.

 

منبع: britishcouncil.org

 

4 کامنت

نظرات شما عزیزان

Captcha change