9 کاردستی آموزشی برای کودکان

6 دی 1399

این ایده‌های کاردستی برای کودکان نوپا، از نقاشی گرفته تا رسم کردن، چاپ برگ‌ها تا گردنبند خانگی، نه تنها آنها را سرگرم کرده بلکه موجب بهبود و رشد مهارت‌های عاطفی-اجتماعی و حرکتی او می‌شود.
کودکان نوپا مقدار عظیمی از پیشرفت‌های شناختی و جسمی را تجربه می‌کنند. در واقع، به گفته‌ی لارا فیلیپس، دکترای روانشناسی در گرایش روانشناسی مغز و اعصاب بالینی در مرکز یادگیری و توسعه موسسه ذهن کودک، آنها به طور مداوم "هماهنگی و مهارت‌های حرکتی ظریف، خلاقیت، مهارت‌های حل مسئله، تحمل ناامیدی، عزت نفس و درک و بیان زبان را بهبود می‌بخشند."
 
برای اینکه به فرزندتان کمک کنید سریعتر به مرحله بعدی زندگی خود برسد، انجام کارهای آموزشی و فعالیت‌هایی که یادگیری را تقویت می‌کنند در نظر بگیرید. طبق نظر فیلیپس "کاردستی نقش ویژه‌ای در بزرگ شدن بچه‌ها دارد. همچنین به توسعه سایر عملکردهای مهم اجرایی مانند سازماندهی، برنامه ریزی، ترتیب‌دهی و پشتکار کمک می‌کنند." به علاوه، زمانی که فرزند شما به همراه کودک دیگری کاردستی‌ها را انجام می‌دهد، فرصتی برای تمرین مهارت‌های مهم اجتماعی مانند به اشتراک‌گذاری و رعایت نوبت به دست می‌آورد. 
 
در اینجا 9 ایده کاردستی برای کودکان نوپا آورده شده است که به رشد و پیشرفت فرزند شما کمک می‌کند.
 
1. چاپ برگ‌ها
به دنبال یک کاردستی پاییزی یا تابستانی برای کودکان نوپا هستید؟ کلاژ چاپ برگ درست کنید، که در عین ارتقا مهارت‌های حرکتی، طبیعت را نیز به فرزند شما آموزش می‌دهد. برای جمع‌آوری برگ‌هایی در شکل و اندازه‌های مختلف که روی زمین افتاده‌اند خارج از خانه قدم بزنید. برگ‌های جمع‌آوری شده را به خانه بیاورید، یک طرف آنها را رنگ کنید، سپس بر روی یک بوم خالی (کاغذ، تی‌شرت، کیف‌دستی، مقوا و غیره) فشار دهید. این برگ‌ها نقش یک مُهر را بازی می‌کنند.
2. رسم اعضای بدن
تمام اعضای خانواده می‌توانند در این فعالیت شرکت کنند! کاری که باید انجام دهید به این شکل است: از فرزند خود بخواهید روی یک صفحه بزرگ کاغذ دراز بکشد و دور بدن او را با یک مداد بکشید. سپس فرزند شما می‌تواند با ماژیک، رنگ، مداد شمعی، پارچه، دکمه، و یا باقی لوازم هنری آن را تزئین کند. این پروژه باعث پرورش خلاقیت، تقویت دست و انگشتان می‌شود و همچنین آناتومی بدن را آموزش می‌دهد.
3. نقاشی با انگشت روی سطح بافت‌دار
درحالی که نقاشی با انگشت معمولا مخصوص کودکان کوچکتر است، می‌تواند رشد حرکتی و تفکر خلاق کودک نوپای شما را هم بهبود بخشد. یک جسم بافت‌دار را با کاغذ جایگزین کنید تا به فرزندتان یک تجربه حسی کامل بدهید؛ برای مثال، فرزندتان می‌تواند روی یک تکه مقوای پاره شده، بسته‌بندی حباب‌دار، یا سینی پلاستیکی نقاشی بکشد. کودک نوپای خود را تشویق کنید درمورد کار هنری خود صحبت کند، این امر مهارت‌های زبانشناسی و مکالمه او را تقویت می‌کند؛ در نهایت کار هنری فرزند خود را برای تقویت عزت نفس او تحسین کنید. 
 
4. گردنبند ماکارونی
این فعالیت نه تنها از نظر بودجه مناسب است، بلکه باعث تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف، هماهنگی چشم دست و خلاقیت نیز می‌شود. ماکارونی‌های شکلی سوراخ‌دار را جمع کنید (مانند ریگاتونی، پنه یا زیتی) و از کودک خود بخواهید نخ را از سوراخ این ماکارونی‌ها رد کند. این کار می‌تواند کمی خسته‌کننده باشد، که همین امر تحمل ناامیدی و استقامت را می‌آموزد. این دستبند یا گردبند می‌تواند به عنوان یک کاردستی متفکرانه برای روز مادر از طرف کودک نوپای شما استفاده شود. 
5. دوربین شکاری دست‌ساز
لوله‌های دستمال کاغذی را دور نیندازید! می‌توانید از آنها برای کاردستی‌های مختلف آموزشی استفاده کنید، مانند دوربین شکاری دست‌سازی که با کاغذ، نخ و چسب ساخته می‌شود. سرهم کردن دوربین‌های شکاری به مهارت‌های حرکتی ظریف احتیاج دارد، در حالی که استفاده از آنها تخیل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نمایش بازی کردن برای رشد عاطفی-اجتماعی فرزند شما ضروری است.
6. تکه‌های هم‌رنگ‌
می‌خواهید رنگ‌ها را به کودک نوپای خود آموزش دهید؟ مجموعه‌ای از طیف‌ رنگ‌های اولیه یا ثانویه را انتخاب کنید (مانند قرمز و نارنجی) و به دنبال لوازم هنری همرنگ آن مجموعه بگردید. این لوازم هنری می‌تواند دکمه، نخ، تکه‌های مجله، برچسب و غیره باشد. همه لوازم را روی یک کاغذ که بر اساس رنگ کدگذاری شده است بچسبانید. این کاردستی مهارت سازماندهی کردن، برنامه‌ریزی و حل مسئله را به کودک نوپای شما می‌آموزد. 
7. کوتاه کردن موی بشقاب کاغذی
برای آماده‌سازی این کاردستی، پدر یا مادر می‌تواند نقاشی یک صورت را روی بشقاب کاغذی بکشد، بعد کاموای رنگی را به عنوان مو به آن متصل کند. فرزند کوچک شما می‌تواند از قیچی مخصوص کودکان برای کوتاه کردن موهای بشقاب استفاده کند. هنگامی که فرزند شما بتواند قیچی را در دست بگیرد یک قدم به مهارت نوشتن نزدیک‌تر می‌شود. این پروژه همچنین درک زبان (کودک نوپای شما باید دستورالعمل ها را دنبال کند) و پشتکار (او باید کل پروژه را به پایان برساند) را آموزش می‌دهد. 
8. رسم حروف و اعداد
فیلیپس می‌گوید کودکان نوپا در حال یادگیری حروف و اعداد هستند و ممکن است علاقه‌مند به نوشتن آنها باشند می‌توانید کاربرگ‌های تمرینی را چاپ کنید یا نسخه‌های مخصوص خود را بسازید. به یاد داشته باشید که کودکان نوپا لزوما نیازی به مداد یا ودکار ندارند؛ آنها می‌توانند از رنگ، ماژیک، برچسب، لوله بازکن یا هر وسیله دیگری برای این کار استفاده کنند. (کاربرگ آموزشی حروف انگلیسی را از اینجا دریافت کنید)
9. نقاشی با یخ
با این ایده یک اصل علمی مهم را به کودک خود بیاموزید. یک قالب یخ را با آب پر کنید، مقداری رنگ خوراکی به آن بیفزایید، سپس یک چوب‌بستنی را در آن بگذارید. هنگامی که قالب یخ زد، به کودک خود آموزش دهید که از آن به عنوان رنگ استفاده کند، چوب بستنی نقش دسته رنگ را دارد. کودک شما ضمن بهبود مهارت و رشد شناختی، یک اصل علمی مهم (ذوب یخ) را فرا خواهد گرفت.  به علاوه، در نهایت با یک قطعه هنری انتزاعی منحصر به فرد روب‌رو خواهید شد!
 
برگرفته از سایت: www.parents.com
تهیه و ترجمه توسط زینب امجدیان

0 کامنت

نظرات شما عزیزان

Captcha change